Life by You
cтвори життя своєї мрії
ПОДОРОЖІ

Історія одного одеського пляжу


автор   писавa Софія Дмитренко   2017

 

У російській та українськіймові є багато словосполучень і фраз, пов'язаних з Одесою і з одеським життям.

Наприклад, вираз "не фонтан", якого ми вживаємо, коли хочемо підкреслити невисоку якість предмета чи явища. Малий Фонтан, Середній Фонтан, Великий Фонтан – ці назви районів Одеси знайомі всім, хто тут бував, читав або чув про це місто. Набагато менш відомий район – це Дача Ковалевського, хоча кожен чув про вулицю з такою назвою. Але ось звідки вона виникла? Краєзнавство в Одесі – дуже популярне захоплення. Майже кожен одесит з дитинства знає про улюблене місто безліч цікавих історій. Але на моє запитання про Дачу Ковалевського та її зв'язок з Фонтанами майже ніхто з жителів не може дати відповіді. Знизують плечима, пропонують розповісти про щось інше в Одесі. А, тим не менш, Фонтани і Дача Ковалевського пов'язані між собою, і їх історія дуже важлива.

Одеса, Великий Фонтан.

Одеса з часу свого заснування і в перші десятиліття бурхливого розвитку зіткнулася з проблемою водопостачання. Важко собі уявити, однак, значну частину своїх потреб одесити змушені були задовольняти, збираючи дощову воду. В кінці 18 – початку 19 століття на узбережжі на південно-захід від тодішньої Одеси утворилося три поселення (хутори). Вони виникли там через те, що саме в цих трьох місцях розташовувалися численні джерела питної води. Такі джерела в цих місцях називали французьким словом "фонтан" (fontaine), тому хутора стали називати Великим Фонтаном, Середнім Фонтаном і Малим Фонтаном. Всі три Фонтани (а особливо Великий Фонтан) були головними джерелами прісної води для Одеси того часу. Для доставки води від хуторів до міста курсував залізничний кінний потяг з кількома вагонами (тому хутора стали іменувати "станціями"), а далі по місту воду розвозили кінними колісніми бочками.

Залізниця (Одеса, Великий Фонтан).

Будівництво першого одеського водопроводу з цих місць до міста почалася в першій половині 19 століття. Одним з тих, хто намагався вирішити цю задачу, був французький емігрант Стефан Пишон. Однак, ця масштабна ідея не була ним реалізована. За справу водопостачання Одеси прісною питною водою взявся заможний купець з міста Таганрог Тимофій Ковалевський, який наприкінці 40-х років на Станції великого фонтану побудував підземну кам'яну водозабірну галерею, парову насосну станцію, велику водонапірну вежу висотою 45 метрів і водопровід довжиною в 12 км, яким вода подавалася до перетину нинішніх вулиць Старопортофранківської і Арнаутської.

Водонапірна вежа, побудована Тимофієм Ковалевським.

Саме там було облаштоване водосховище, а направді великий металевий бак, з якого добували воду, і потім кінні водовози в бочках розвозили її містом. Перша подача води відбулася 15 лютого 1853 року. Цей день можна вважати днем народження одеського водопроводу. У 1873 році для задоволення зростаючих потреб міста до Одеси стали подавати воду з ріки Дністер. Вона була гіршою, ніж джерельна вода, що подавалася водопроводом Ковалевського. Про таку воду одесити з жалем говорили, що вона "не фонтан". Так і народилася ця популярна нині характеристика низької якості – "не фонтан"!

За заслуги перед Одесою Ковалевському було присвоєне звання почесного громадянина міста, яке передавалося його нащадкам по чоловічій лінії. Однак, кількість води в джерелах Великого Фонтану поступово зменшувалася, і корисне підприємство Тимофія Ковалевського прийшло в занепад. Значні борги довели творця одеського водопроводу до самогубства (наприкінці 60-х років Ковалевський кинувся з побудованої ним високої водонапірної башти). Спроби старшого сина Андрія Ковалевського відновити справу не були успішними. Після захоплення Одеси в 1920 році Червоною Армією нащадки Тимофія Ковалевського емігрували за кордон.

У 1930-ті роки високу водонапірну вежу розібрали, тому що в СРСР вважали, що вона може стати гарним орієнтиром для пристрілювання знарядь ворожих кораблів під час війни. Так закінчилася історія водопроводу Ковалевського, але місцевість в районі Великого Фонтану, де колись було споруджене перше підприємство водопостачання Одеси та довга вулиця вздовж Чорного моря в цьому районі сьогодні відомі як Дача Ковалевського.

Вулиця Дача Ковалевського приводить нас до відомого в Одесі місця - меморіального комплексу, присвяченого героїчній обороні Одеси у 1941 році. Тут розташований музей бойової техніки, церква, а також великий парк. Якщо ми спустимося тут до моря, то потрапимо в унікальне місце. Це район так званих одеських рибальських "куренів". Це невеликі дачі для рибалок-любителів. У кожного господаря дачі є один або кілька своїх човнів. Тут люди проводять літо, цілодобово перебуваючи біля самої лінії прибою, коли тільки море, небо, будинок, берег і сусіди-рибалки поруч. Ці дачі-курені розташовані від Одеси до самого Іллічівська і розділені на причали.

Рибальські будиночки.

Рибальські будиночки.

Я, наприклад, пишу ці рядки, сидячи на березі моря біля причалу номер 137. Багато рибалок перебудували і обладнали свої курені, і тепер це вже маленькі пансіони для відпочиваючих з доступом до пляжу, а також з усіма зручностями (Wi-Fi, телебачення, кондиціонери та інше). Я знаю це місце вже шість років, і бачу, як з кожним роком лінія моря стає все ширшою, а берег – все вужчим! Деякі курені вже стоять біля самої води. Тут відбувалася героїчна оборона Одеси під час Другої світової війни, а сьогодні одеські рибалки намагаються тримати оборону від морського припливу, але сили не рівні, море зупинити неможливо. Це скоро стане частиною минулого Одеси. Історія про одеські рибальські курені варта окремої розповіді. Але це вже наступного разу, а я повертаюся з пляжу до Дачі Ковалевського.

Море і берег.

Софія лежить в Одесі.


Залишіть коментар внизу

 НАЙНОВШИЙ

Представляємо вам шість найефективніших помічників в боротьбі з раком...

Сила створювати і бути сміливим. Життя прекрасне, коли у нас є на нього плани.

Life by you, або кожна людина -

Модна битва: Українки vs Польки.

Зазвичай, ми сприймаємо кольори як щось, що існує саме по собі – як належне, іне надаємо їм великого значення.

Проблеми з використанням Перекладача Google. Результат абсурдний.

Токсична ли косметика? Чи токсична косметика?

-->

Kольоротерапія. Дивовижний синій.

Армстронг, Іствуд, Тейлор і Свіфт - Або кумедні англійські прізвища

Kоментувати.