ПОДОРОЖІ

Одеса. Маленька прогулянка в часі.

Ми вирушимо на південь України, на берег Чорного моря.
автор   писавa СОФІЯ ДМИТРЕНКО   2017
 

Ми вирушимо на південь України, на берег Чорного моря.

Тут розташована Одеса – місто, що здобуло світову славу, засноване у 1794 році. Не перелічити всіх знаменитих письменників, музикантів, художників, акторів, вчених, політичних та військових діячів, що пов'язали з Одесою своє життя.

У тих, хто перебував у цьому місті довгий час, багато разів, склався свій образ, у кожного є «своя Одеса». Є така Одеса і в мене. У цьому місті живуть сім'ї мох родичів (не одна і не дві, а вісім!), тут в художньому інституті навчалися мої батьки, тут я бувала безліч разів у літній курортний сезон. Сьогодні я хочу розповісти вам про однин з куточків «моєї Одеси» і, сподіваюся, що з часом він перетвориться і на ваш.

Якщо ви підете Приморським бульваром від Потьомкінських сходів в бік Пересипу, то дуже скоро побачите палац. Потрібно сказати, що в місті знаходиться величезна кількість чудових архітектурних пам'яток, частина з яких розташовується саме на Приморському бульварі, але повз цього палацу ви точно не пройдете, вам неодмінно захочеться зупинитися і помилуватися ним. По-перше, палац – єдина будівля на бульварі, розташована зі сторони моря, по-друге, цей палац завжди знаходиться в оточенні людей: окрім туристів, сюди приходять одесити для різних занять (тут знаходився і одеський шаховий клуб, куди приїжджали відомі спортсмени, наприклад, у 1932 році Рауль Капабланка).Фото 1 і 2. Головна будівля. Вид початку XXI століття.

З 1936 року тут розташувався одеський Палац Піонерів з його численними гуртками та секціями за інтересами, в недавній час теплими вечорами з весни до осені учасники клубу латиноамериканських танців на майданчику перед палацом влаштовують імпровізаційні танцювальні вечори, на яких можна побачити сальсу і танго «по-одеськи»), колонада палацу є прекрасним місцем, де можна помилуватися акваторією Одеської затоки і місцем пам'ятних фотографувань. Будова палацу знайома кожному одеситу, її бачать усі, але її історія відома небагатьом. У місті сьогодні працює потужний загін краєзнавців - вчених і любителів, випускається безліч великих і малих книг про Одесу, публікуються статті, проводяться лекції, створюються телепрограми, і моя замітка в жодній мірі не може бути однією з цього «краєзнавчого» числа. Це лише коротка замітка для мандрівників.


Колонада Воронцовського палацу.

Палац був побудований в 1827 році за наказом генерал-губернатора Новоросійського краю (так в Російській імперії іменувалися південні українські землі північного причорномор'я) графа Михайла Семеновича Воронцова. Архітектором палацу став італієць Франческо Боффо, який багато проектував в той період для Одеси. Палац був вибудований на краю Приморського пагорба, на тому місці, де колись стояла турецька фортеця Хаджибей. Приморський пагорб можна вважати справжньою археологічною скарбницею, прикладом тому служить епізод, що стався в нинішньому 2017 році, коли під час проведення будівельно-реставраційних робіт на прилеглій до будівлі двору території були виявлені об'єкти минулих історичних епох, в тому числі, античного періоду.


Вид на Одесу зі сторони затоки (праворуч на високому березі - Воронцовський палац і колонада).

Сьогодні ані оглянути палац, ані підійти до двору і колонаді не є можливим через проведення реставраційних робіт, однак до літа 2018 року ці роботи обіцяли завершити, і тоді ми всі знову зможемо прогулюватися довкола Воронцовського палацу і оглядати його інтер'єри (у палаці збираються відкрити музей). Але це в майбутньому, а яка ж історія палацу? Тут я повинна розповісти вам про те, що є дуже цікавим, однак майже ніде під час розповіді про палац не згадується.


Реставрація колонади, літо 2017.

Я народилася на Україні, в місті Біла Церква. З кінця 18 століття і до 1917 року це місто перебувало в приватній власності у польських магнатів, аристократів, наближених до російського імператорського двору, графів Браницьких герба Корчак. Згадую я про це тому, що граф Михайло Воронцов був одружений з Єлизаветою Браницькою (дочкою Францішека Ксаверія Браницького і Олександри Браницької, уродженої Енгельгардт). Як одна з найбагатших аристократичних сімей тодішньої Європи, Браницькі надавали істотну фінансову підтримку своєму знатному зятеві, і існують історичні свідчення того, що багато проектів графа Воронцова здійснювалися із залученням коштів зі сторони Браницьких. Так було, наприклад, із будівництвом та оснащенням Воронцовського палацу в Алупці, в Криму. Досить імовірно, що будівництво Воронцовського палацу в Одесі також підтримувалося фінансовими коштами з боку власників Білої Церкви.


Граф Михайло Воронцов, Графиня Єлизавета Браницька (Воронцова).

Згодом у палаці розмістилася одеська чоловіча гімназія Юнгмайстер, товариство акліматизації тварин (ймовірно, одеське відділення російського Імператорського товариства?). До 1934 року тут розміщувався краєзнавчий музей. Політичне життя неодноразово торкалося палацу: під час Кримської війни, в 1854 році, англо-французька ескадра, яка бомбардувала Одесу, значно пошкодила палац, який стояв на височині. У 1917 році, після революції, тут розташувалася Рада робітничих депутатів, штаб Червоної армії. Під час окупації Одеси, в 1941-1944 роках, у палаці находилась окупаційна резиденція румунського губернатора Трансністірії Р. Алексяну. У післявоєнний час тут знову розташувався Палац Піонерів, який проіснував до 1991 року.

Я сподіваюся, що влітку 2018 року ми побачимо Вороцовський палац в обіцяному музейному вигляді, і зможемо приходити сюди, щоб погуляти, помилуватися відновленими чудовими інтер’єрами, а вечорами знову побачити на площі перед палацом, як танцюють сальсу і танго.

Залишіть коментар внизу

 НАЙНОВШИЙ

Представляємо вам шість найефективніших помічників в боротьбі з раком...

Сила створювати і бути сміливим. Життя прекрасне, коли у нас є на нього плани.

Life by you, або кожна людина - творець свого життя.

Модна битва: Українки vs Польки.

Зазвичай, ми сприймаємо кольори як щось, що існує саме по собі – як належне, іне надаємо їм великого значення.

Проблеми з використанням Перекладача Google. Результат абсурдний.

Токсична ли косметика? Чи токсична косметика?

Kольоротерапія. Дивовижний синій.

Армстронг, Іствуд, Тейлор і Свіфт - Або кумедні англійські прізвища

Kоментувати.