SIEDLISKA LEMURȮW

Lemury jako zwierzęta domowe

Niektórym ludziom wydaje się, że lemur to idealny zwierzak domowy: inteligentny, przyjazny, miękki i przytulny.
Zdjęcie lemura katta trzymanego jako zwierzę domowe w wiosce na południu Madagaskaru. Fotografia: Amber Walker-Bolton.

author   napisała AMBER WALKER-BOLTON   2019

Kto by nie chciał, by lemur żył pod jego dachem?

Faktycznie, wielu mieszkańców Ameryki Północnej oraz Malagasów (mieszkańców Madagaskaru) posiada lemury jako zwierzęta domowe. Jednak coraz częściej słyszy się, że lemury nie nadają się na domowego pupila. Wpisując w Google "lemury jako zwierzęta domowe" znajdziesz więcej artykułów ostrzegających przed taką praktyką, niż ją polecających. To duży postęp, ale wciąż mamy przed sobą długą drogę. Na przykład nielegalny handel dziką fauną i florą jest drugim co do wielkości handlem na międzynarodowym czarnym rynku, ustępującym miejsca jedynie narkotykom. Co motywuje ludzi do wyrywania zagrożonych dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska i co możemy zrobić, aby temu zapobiec?

Niedawno opublikowany artykuł w PLoS ONE wykorzystał moc internetu do oceny reakcji ludzi na uroczy film o lemurach, w którym jeden lemur był trzymany jako zwierzak domowy na Madagaskarze. Naukowcy odkryli, że oglądanie nagrania miało wpływ na stosunek ludzi do trzymania lemurów w domu.

W miarę udostępniania filmu na Twitterze, coraz więcej osób wyrażało zainteresowanie posiadaniem lemura jako zwierzaka domowego (Clarke i wsp. 2019). Badanie pokazuje, że to, co udostępniamy online, ma wpływ na postrzeganie dzikich zwierząt przez ludzi. Gdy widzowie widzą naczelne ssaki w nienaturalnych sceneriach z ludźmi obok nich, częściej sądzą, że zwierzę świetnie się tam czuje (Clarke i wsp. 2019). Autorzy badania doszli do wniosku, że chociaż bezpośrednie zagrożenie dla lemurów z powodu oglądania tego filmu jest niewielkie, to wykazuje pośrednie związek z postrzeganiem lemurów, jako zwierząt niezagrożonych. Artykuł na temat nagrania jest tylko jednym z serii artykułów o lemurach w handlu zwierzętami.

W 2016 r. Artykuł badawczy oszacował, że handel żywym towarem miał wpływ na ponad 28 000 lemurów w latach 2010-2013 (Reuter i wsp. 2016). Naukowcy podsumowali, że chwytanie dzikich zwierząt może zagrażać zagrożonym i krytycznie zagrożonym dzikim lemurom. Dlaczego tak wielu ludzi chce mieć lemury jako zwierzęta domowe? Na Madagaskarze przyczyną może być status. Lemur może oznaczać bogactwo i bycie uprzywilejowanym. Ponadto, lemur może przynieść dodatkowy dochód. Na przykład, restauracja może mieć lemura jako zwierzę domowe, aby przyciągnąć więcej turystów. Turyści są często źle poinformowani i po prostu chcą mieć selfie z lemurem, aby pochwalić się znajomym, nie zdając sobie sprawy z przykrych konsekwencji dla lemura. Zastanów się dwa razy, zanim w podróży zrobisz sobie zdjęcie z uwięzionym, dzikim zwierzęciem. A jeśli zobaczysz lemura jako zwierzę domowe na Madagaskarze, możesz dodać swoje obserwacje do ankiety przeprowadzonej przez dr Kim Reuter, znajdującej się pod tym linkiem: https: //www.petlemur.com/survey-in-english.html. Badanie to zaowocowało kilkoma publikacjami naukowymi i wypełnia lukę w wiedzy na temat handlu lemurami zwierząt domowych.

Jedną z rzeczy, których ludzie którzy trzymają naczelne ssaki (np. lemury) jako zwierzęta domowe nie rozumieją jest to, że są to zwierzęta wysoce społeczne i poznawczo złożone, których potrzeb ludzie nie mogą zaspokoić. W naturalnych warunkach lemur ma bogate życie społeczne. Żyje z w stałym kontakcie z innymi lemurami – swoimi bliskimi, przyjaciółmi, a także wrogami. Te interakcje i wynikające z nich decyzje podczas spotkań towarzyskich zapewniają bogatą mentalną stymulację, której lemur lub inny naczelny ssak nie może uzyskać podczas przebywania w klatce i interakcję głównie z jednym człowiekiem, który się o niego troszczy. Jeśli naprawdę zależy Ci na lemurach, rozważ wspieranie jednej z wielu inicjatyw, które działają na rzecz ich ochrony na wolności oraz szerzenia opinii, że lemury nie nadają się na zwierzęta domowe!

Źródła:

Skomentuj na dole strony

author

Amber Walker-Bolton, doktor nauk biologicznych antropologii biologicznej, zajmuje się badaniem lemurów na Madagaskarze. Mieszka na stałe w prowincji Ontario w Kanadzie.

Inne artykuły Amber Walker-Bolton
Zagrożone siedliska Lemurów  ||  
  NAJNOWSZE
Molestowanie polszczyzny, czyli język blogów modowych.
Life by you, czyli człowiek jest kreatorem własnego życia.
Moc kreacji, siła odwagi. Życie jest piękne, kiedy ma się na nie plan.
Bitwa modowa: Ukrainki kontra Polki
Psychologia kolorów. Na co dzień traktujemy kolor jak coś, co po prostu jest i nie zwracamy na nie większej uwagi.
Problemy z używaniem Tłumacza Google. Resultat jest żenujący.
Armstrong, Eastwood, Taylor & Swift - Czyli zabawne angielskie nazwiska.
Toksyny w Kosmetykach. Czy Kosmetyki Są Toksyczne?
Terapia kolorami. Niebieski jest cudowny.
Skomentuj.